Otizmde Derinlemesine Oyunla Tedavi

Akademik Geçmiş

Boğaziçi Üniversitesi, Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans

2011-2013

University of Essex, Psikoloji Bölümü – İngiltere

2010-2010

Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü Lisans

2006-2011

Kullanılan Yöntemler

• Özel Eğitim
• DIR® Floortime
• Theraplay
• Duyu Bütünleme Temelli Duyusal-Motor Çalışmalar

İlgi Alanları

Çocuklarda bireysel ve grup terapi yapmaktadır:

• Gelişimsel Gerilik
• Otizm Spektrum Bozukluğu
• Sosyal İletişim Bozukluğu
• Dikkat Eksikliği
• Öğrenme Güçlüğü

konuları özel ilgi alanıdır.

Profesyonel Geçmişi

2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Lisans eğitimi sırasında İngiltere’deki Essex Üniversitesi’nde akademik araştırmalarda asistan olarak çalışmıştır.

Prof. Dr. Ercan Alp önderliğinde 2-3 yaş çocukları için “kendini tutma becerisi ölçme oyunu”nu  literatüre kazandırarak 2013 yılında yüksek lisansını yüksek onur derecesi ile yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Gelişim Psikolojisi alanında tamamlamıştır.

2013 yılında “Okul Psikoloğu” görevinde bulunmuş, çocuk gözlemi ve veli görüşmeleri yapmıştır. Erken Destek Eğitim Merkezi’nde farklı gelişim gösteren çocuklarla duyu bütünleme terapisi ilkelerine dayanarak psiko-motor temelli çalışmalarda bulunmuştur. 2015-2017 yılları arasında Büyümek Gelişim Destek Merkezi’nde, 2017-2018 yılları arasında da Nino Çocuk & Aile Danışmanlık’ta yine farklı gelişim gösteren çocuklarla bireysel ve grup içi özel eğitim çalışmaları yürütmüştür. 2018 yılı Ağustos ayı itibariyle de çalışmalarına kurucusu olduğu Çocuk Özel Gelişim’de devam etmektedir.

Çocuk Değerlendirme Sertifikası, Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi Uygulayıcı Sertifikası, Duyusal Bütünleme Klinik Görünümleri ve Analizi Kursu Katılım Sertifikası, Duyu Bütünleme Terapisinin Nörobiyolojik Temeli (Teori) Kursu Katılım Sertifikası, Theraplay (Oyun Terapisi) Level 1 Training Katılım Sertifikası ve Floortime DIR 201 Başlangıç Düzey Floortime Uygulayıcı Sertifikasına sahiptir.

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayınız…

Sunduğumuz Hizmetler

Süreç Nasıl İlerliyor?

İlk Aşama-Telefon Görüşmesi

 

Sizinle yaptığımız telefon görüşmesinde ortak bir zaman ayarlayıp, sizi ofisimize davet ediyoruz.

İkinci Aşama-Aile Görüşmesi

 

Aile görüşmemizde sizden detaylı bir şekilde öykünüzü dinliyoruz, çocuğunuzu sizin gözünüzden tanımaya çalışıyoruz. Çocuğunuzun güçlü yanları ve desteklenmesi gereken yanlarını, günlük yaşam örnekleri ile sohbetimizin konusu yapıyoruz.

Üçüncü Aşama-Değerlendirme Seansları

 

Devamında, çocuğunuzu 2-3 seans sürecek şekilde ihtiyacına uygun değerlendirme yöntemleri ile değerlendiriyoruz. Gerekli gelişim testlerini uyguluyoruz.

Dördüncü Aşama-Değerlendirme Sonuçlarının Aile ile Paylaşılması

 

Değerlendirme seanslarının ardından, yine bir aile görüşmesi ile sizinle yaptığımız değerlendirmenin sonuçlarını paylaşıyoruz. Çocuğunuzun destek almaya ihtiyacı olup olmadığına dair gözlemlerimizi aktarıyoruz. Eğer çocuğunuzun desteklenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsak, hedeflerimizi sizinle paylaşıp; haftalık seanslar ile çalışmalarımızı yürütmeye başlıyoruz.

Son Aşama-İhtiyaca Göre Eğitime Başlanması

 

Desteğe ihtiyacınız olan her anda ve çocuğunuzdaki gelişmeleri paylaşmak adına dönemsel toplantılar düzenliyoruz.

Ailelerimizden...

Eymen'in Ailesi - Mayıs 2018

6 ay önce 1,5 yaşındaki oğlumuza otizm teşhisi konuldu ve biz ailesi olarak özel eğitimci ararken tesadüfen Ayşem Hanım’ın ismine rastladık ve o günden bugüne Ayşem Hanım bizim daha doğrusu Eymen’imizin şansı oldu. Bu zorlu süreçte bizim yanımızda oldu ve uyguladıklarından dolayı oğlumuzda ki gözle görülür değişiklik bizi çok şaşırttı ve çevremizdeki herkes bu kadar sürede ilerlememize çok şaşırdı. Ayşem Hanım bu zaman zarfında oğlumuza çok şey kattı öğretmenimize minnettarız. Her bir değişiklik de kendi evladıymış gibi sevinen iyi kalpli bir eğitimci. Tecrübeleriyle bir anne ve babanın daha yüzünü güldürdü. Umudumuzu kaybetmişken bize yeniden umut oldu ve bizim gibi farklı ve güzel nice çocuklara umut olması dileğiyle…

Aysima Meryem'in Ailesi - Mart 2018

Aysima’mız şarkı söyleyebilseydi herhalde şöyle derdi;

“Ayşem Ayşem benim canım Ayşem,
Ümidim, yol göstericim benim güzel Ayşem…”

Ama çok şükür bunları da söyleyeceği günlerin geleceğine gönülden inanıyoruz. Bunu bize düşündüren sadece uzman bir terapistle anlaşıp, bir eğitim sürecini takip etmek değil. Ayşem Hanım’ın insan olarak bize hissettirdiği samimi güven ve Aysima’nın hassas dünyasına sevgiyle, şefkatle girebilmiş olmasıdır.
Bu sebeple, biz Aysima’yı gönül rahatlığıyla Ayşem Öğretmen’imize teslim ettiğimiz gibi, arayış içinde olan herkese de içtenlikle bizim Ayşem’imizi tavsiye ediyoruz… Çünkü Ayşem Öğretmen’imiz uzmanlığının yansıra artık Aysima’nın ailesinden biri ve özel dünyasındaki en özel arkadaşı…

İpek'in Annesi - Haziran 2017

Eğer çocuğunuz söz konusuysa, onun için herşeyin en iyisini, en doğrusunu istersiniz. Hele ki farklı gelişen bir çocuk ebeveyniyseniz, her zaman en doğru kişilere ulaşmak, en iyiyi seçmek zorundasınız çünkü kaybedilecek en ufak bir zaman dilimi çocuğunuz için çok kıymetli. Bu noktada Ayşem’imiz bizim şansımız oldu. Bu zorlu yolda bizimle birlikte yürümesi, muhteşem güzel gelişmeler kaydedip ilerlememize sebep oldu. İki yıllık terapi sürecimizde yaşanılan problem davranışlarla profesyonelce başa çıkması ve o davranışı söndürmek için gerekli eylemleri kızımızı yormadan, sarsmadan sevgiyle ve o an geçiştirerek değil tam tersine tamamen öğrenmesini sağlayarak bıkmadan tekrarlaması çok önemliydi bizim için. Sevgi dolu, şefkatli, çocukla çocuk olan ama hep otoritesini koruyan, doğru gelişim için çocuğu sürekli gözlemleyen, değerlendiren ve gelişimine, kişiliğine uygun bir yol izleyen çok iyi bir yol arkadaşı, öğretmen oldu bizim için. Dilerim ki ihtiyacı olan her çocuğun Ayşem’e ulaşma şansı olur ve onun sayesinde bizim gibi yolu aydınlık olur.

Fatih'in Annesi - Mayıs 2017

Şüphesiz her ebeveynin en güzel düşü, çocuklarına rengarenk kusursuz bir dünya bırakmak ve  çocuklarına her şeyin en güzelini sunabilmektir. Bilhassa özel ilgiye tabi çocuk ebeveyniseniz kişiler ve zaman kavramı dahada değer kazanıyor. O nedenle en doğru  adresi ararız hep..Her çocuk bir çiçek , ayrı bir cevherdir.. Onları soldurmadan koklamak, bir sarraf gibi işlemek anne şefkatinde yaklaşıp özgüven aşılamak, gelişime dair her adımında  anbean yanında olmak olağanüstü bir çaba ve kocaman kalpli olmayı gerektirir..Keza tecrübeyide..Ve bizlerde çok şanslıyız ki 2 yıl önce Ayşem öğretmenimizle yollarımız kesişti. Bu zaman zarfında okadar çok gözle görülür elle tutulur değişimler olduki, günü geçiştirmek adına değil ,inanarak ve inandırarak, yormadan sarsmadan ve usanmadan öğrenmesine gelişmesine katkı sağlayan Ayşem öğretmenimize minnettarız. Dilerim bütün ebeveynlerin sizler gibi bir yol arkadaşı, ve bütün çocukların sizler gibi bir Ayşem öğretmen’i olur..

Departments: Kitaplar