Gelişimsel Gecikme Nasıl Tespit Edilir? Ne Yapmalı?

Bir anne baba olarak çocuğunuzu en iyi yine siz tanırsınız. Çocuğunuzun hareketleri, konuşması ya da oyun oynama şekliyle ilgili aklınızda bir şüphe uyandığında bunu profesyonel kişiler ile mutlaka paylaşın. Beklemeden ve sakın ertelemeden paylaşın.

Başlangıçta, çocuğunuzu takip eden çocuk doktorunuza danışabilirsiniz. Düşündüklerinizi, rahatsız olduğunuz davranışları doktorunuza anlatıp, görüşlerini isteyebilirsiniz. Doktorunuz sizinle hem fikir olursa, sizi gerekli uzmana yönlendirecektir. Uzmanlar; pediatristler, çocuk nörologları, çocuk psikiyatrları veya çocuk psikologları olabilir. Bu uzmanlar gelişimsel tarama ve değerlendirme yapmak için, standardize olmuş test ve ölçeklerden yararlanarak ve ayrıca çocuğunuzun davranışlarını da gözlemleyerek, çocuğunuzun beceri düzeyini tespit edebilirler. Sizi çocuğunuzun zayıf ve güçlü yönleri konusunda bilgilendirerek, net bir tablo çizebilirler.

Herhangi bir gelişimsel gecikme durumunda; zaman kaybetmeden, çocuğunuzun ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmış bir eğitim programını takip etmek gerekir. Çocukların hepsi birbirinden farklı olduğundan, ne yazık ki her çocuk için geçerliliği olan bir yöntem/eğitim programı bulunmamaktadır. Doğru yolda, güvenli adımlarla ilerlemek için gelişim uzmanı olan psikologlardan, dil ve konuşma terapistlerinden, fizyoterapi uzmanlarından, çocuk psikiyatristleri/nörologlarından, iş ve uğraş terapistlerinden yardım alabilirsiniz.

Çocuklarda Gelişimsel Gecikme Nedenleri

Gelişimsel gecikmelerin tek bir sebebi olmamakla birlikte, bazı risk faktörleri bulunmaktadır.
Bunların içerisinde;

*Hamilelik ve Doğum Komplikasyonları (Erken doğum, doğumda bebeğin oksijensiz kalması vb.)

*Genetik Faktörler/ Nörogelişimsel Hastalıklar (Otizm, Down sendromu vb.)

* Çevresel Koşullar (Kötü beslenme, anne karnında alkol ve ilaca maruz kalma, travmalar vb.) sayılabilir.

Ancak sıklıkla belirgin bir neden bulunamadığı da unutulmamalıdır.

Bizi Takip Etmeyi Unutmayın..